top of page

Zararlı Linkle Nasıl Tespit Edilir ve Nasıl Temizlenir ?

2016 yılının başlarında 10 ve 17 Ocak’ta Google büyük bir güncelleme yaptı. Bu güncellemeden birçok site olumlu ve olumsuz olarak etkilendi. Eğer ki bu tarihlerde ve sonrası anahtar kelimelerde geriledim diyorsanız,güncellemeden olumsuz etkilendiğinizin yani ceza aldığınızın göstergesidir. Olumsuz olarak etkilenmenin sebepleri ;

  • Kopya içerik ( Panda )

  • Kalitesiz bağlantılar ( Penguen )

1-Kopya içerik Panda 4.0 güncellemesi ile google kopya, spam içerik kullanan sitelere ciddi bir darbe vurmuş sıralama kayıpları yaşatmıştı. Google’ın özgün ve kaliteli içeriğe önem verdiğini bu güncelleme ile gördük ve gelecek güncellemelerin tamamında adı ne olursa olsun bir parça Panda olacaktır. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken mutlaka özgün ve akıcı bir dil kullanınız. Oluşturduğunuz bu içeriklerde konuya yakın benzer bilgilere notlarla yer veriniz. İçerikleri görsel ve videolarla destekleyiniz. Bu sayede kullanıcı makalede uzun süre kalacak ve sayfa çıkma oranını düşürecektir bu durumda doğrudan altsayfaların konumunu ve hedef kelimelerizi etkileyecektir. 2-Kalitesiz Bağlantılar Son Penguen güncellemesi ile spam linkler ile mücadele de ekstra bir yol alındı. Bu güncellemede kalitesiz ve değerleri düşük sitelerden alınan bağlantılarla belirli bir konum sahibi olan sitelerin birçoğu hedef kelimelerde ciddi düşüşler yaşadı. Bu tip cezalar alan sitelerin yapacağı ilk işlem link inşasını kontrol etmek olmalıdır. Sitenize gelen bağlantıları kontrol ederken aşağıda belirttiğimiz özelliklerde linkler varsa disawow aracı ile bu bağlantıları reddetmeniz gerekmektedir.

  • Otoritesi düşük sitelerden gelen bağlantılar

  • Spam ve kopya içerikli siteler

  • Ceza almış sitelerden gelen bağlantılar

  • Esc, Ad*lt, hacklink diye tabir ettiğimiz sitelerden gelen bağlantılar

  • Pingbackler ( Spam yorum bağlantılar )

Zararlı linkler nasıl tespit edilir ve nasıl temizlenir ? A ) Sitenize gelen bağlantıların (backlink) tespiti nasıl yapılır ? İlk olarak Google webmaster tools’a giriş yapın ilgili siteye tıklayın ve sol menüde trafik seçeneklerinden “sitenize gelen bağlantılar” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfada en çok bağlantı verenler alanında diğer seçeneğine giriniz,“bu tabloyu indirin” seçeneği ile indirme seçimini csv yapıp kaydedin. Bu sayade sitenize gelen tüm bağlantıları indirdiğimiz dosya ile görmüş olacağız.


B ) Zararlı bağlantıların (backlink) tespiti nasıl yapılır ? Bağlantıların kalite analizi yapılırken bazı metriklerden faydalanırız, son zamanlarda önem kazanan kriteler domain authory (DA), page authory (PA), Spam skor, Moz authory, Moztrust, Trustflowdır. Bu değerleri görmek için bazı sitelerden (Ahrefs,Moz,Majestic) yada eklentilerden faydalanabiliriniz. Ücretsiz olarak da, pa ve spam skor değerleri ölçümü için Mozbar eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentiyi kurduktan sonra bağlantı veren siteye girip görseldeki gibi değerlerini görebilirsiniz. Spam skoru 5 ve üzeri siteleri reddetmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda domain authory ve page authory değeri olmuyan sitelerin size herhangi bir faydası olmayacaktır.

Trust flow ve citation flow değerleri için Majestic analiz aracını kullanabilirsiniz.Yüzlerce bağlantıya sahip bir site için tek tek incelemek oldukça uzun sürecektir ve yorucu olacaktır. Eğer ki daha az zahmetle toplu analiz yapmak istiyorsanız Netpeak Checker programından faydalanabilirsiniz. Bu program sayesinde sitelerin birçok değerini görebilirsiniz. (PR, ALEXA, DOMAİN YAŞI,DMOZ,TRUSTRANK,MAJESTİC,MOZRANK… )


Netpeak Checker : http://netpeak.net/software/netpeak-checker/ Kalitesiz yani değerleri düşük yada spam skoru yüksek siteleri tespit ettikten sonra bu bağlantıları disawow aracı ile reddetme işlemine geçebilirsiniz.


C )Kalitesiz bağlantıları reddetmek ( Disawow işlemi ) Sitenize gelen zararlı bağlantıları tespit ettikten sonra bu bağlantıları veren site adreslerini aşağıdaki şekilde bir not defterinde toplayınız.

domain:siteadresi.com

domain:siteadresi.com


Son olarak google link reddetme aracına giriş yapınız açılan sayfadan site adresinizi seçip oluşturduğunuz txt doyasını yükleyip gönderiniz.


Link reddetme aracı : https://www.google.com/webmasters/to…nks-main?pli=1 Artık daha temiz ve kaliteli bir link inşasına sahipsiniz.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page