top of page

Trafik Artışı için Seo İpuçları

Seo teknikleri web dünyasının her zaman en çok konuşulan konularından biri oldu. Birçok farklı alanda farklı analizler seo için sürekli olarak yapılmaktadır. Seo teknikleri ile özgün kaliteli içerik ürettiğiniz sitede bu içerikleri daha değerli ve daha ulaşabilir hale getirebilirsiniz. Burada vereceğimiz trafik artışı garantili seo ipuçları ise hem gözden atlanan seo konularında hem de çok bilinen ama bir türlü uygulanma aşamasına gelinemeyen yöntemler olacaktır.

Sitenizi uzun süredir kullanıyor ve birçok özgün içerik yönetimi yapmış google aramalarında zaman zaman iyi sonuçlar almanıza rağmen sitenizden tam verim alamıyor olabilirsiniz. Bu noktada sitenizin hem ileri hem geri hareketlerde bulunmasının sebebi sitenizde ki ağırlıklar olmaktadır. Geldiğiniz noktada uzun zamandır girdiğiniz içeriklerle ve sitenize yaptığınız düzenlemelerle birçok olmaması gereken şeyi site üzerinde bırakmış olabilirsiniz. Bunu ziyaretçileriniz veya siz görmüyor olsanız bile google bu konuda acımasız davranacaktır. Bu nedenle sitenizin bu tür ağırlıklardan kurtulması gerekmektedir.


Gereksiz Etiketler


Sitenize birçok içerik üreterek hit çekmeyi başardınız. Düzenli bir izlenme sayınız oluştu ve sizde bu durumu düşünerek madem bu yazıya geliyorlar bu yazıya daha çok etiket yükleyerek google’de daha fazla görüntülenebilirim dediniz. Evet doğru bu hareketiniz ile sitenize daha çok hit gelmeye başladı fakat bir baktınız ki sitenizden hemen çıkma oranı hızla artıyor. İçeriğinizde bulunmayan etiketlerle çektiğiniz kişiler sitenizi hızla terkediyor. Google bu noktada sizin içeriğinizi sorgulamakta ve faydasız olduğuna karar vermekte. Siz ise bu noktada altın yumurtlayan tavuğu kesmiş oluyor ve kaliteli içeriğinizi değersiz hale getirmiş oluyorsunuz.

Bu nedenle sitenizde boş etiketler kullanmamaya özen göstermelisiniz.


Kategori Düzenlemeleri


Siteniz üzerinde yaptığınız kategori düzenlemeleri oldukça önemlidir. Birçok kitleye hitap etmek için açtığınız farklı sayılarda ki kategoriler içlerini nitelikli içeriklerle dolduramadığınız sürece başınıza bela olacaktır. Bir kullanıcı sitenize bu kategorilerden biri için geldikten sonra örneğin araba parçaları kategorisine tıkladıktan sonra sitenizde sadece 10 saniye kalıp çıkıyorsa google sizin araba parçaları kategorinize güvenmeyeceği gibi sitenizin de değerini düşürecektir. Bu nedenle açtığınız kategorilerin sitenizle ilgili olmasına ve birkaç içerikle bırakılmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.


Kalitesiz Yazılar


Sitenize ürettiğiniz içeriklerin kalitesi seo faydası açısından oldukça önemlidir. Girdiğiniz sitelerde kendinizin de içeriğe göre vakit geçirdiğinizi aklınıza getirirseniz bu konularda daha sağlam işler çıkarabilirsiniz. Kullanıcı sitenize girdikten sonra yazıların üzerinde ne kadar çok durarsa sizin içeriklerinizi o kadar merak etmiş ve inceliyor olmaktadır. Aynı zamanda sizin yazdığınız bir etiketle gelip yazıya hızlıca göz atıp laf kalabalığından dolayı çıkan veya bir kaynak olarak kullanacak iken kullanmayan birisi sitenizin değerlerini düşürecektir. Bu nedenle sitenizi inceleyerek açık kalma oranı düşük olan sayfalarda düzenlemeler yapmalısınız. Düzenleme yapmanız google için + bir veri olacağı gibi o sayfanın açık kalma süresine katkı verecektir.


Search Console Analizi


Search Console analizi sunduğu özellikler ile bir site sahibine sitesi için inanılmaz ipuçları verebilmektedir. Bu nedenle bu özelliği sık sık kullanmanız sizin için çok önemlidir. Peki neler yapar? Site içerikleriniz hangi kelimelerde hangi sıralarda bilgisini verir, sıraya girdiği kelimenin ne kadar aratıldığını gösterir, tıklanma ortamaları verir.

Bu analizlerin hepsini oldukça kolay bir arayüz ile yapabilirsiniz. İçerik girmeden önce ve içerik girdikten bir süre sonra bu aracı kullanmanız size ciddi bir trafik kontrolü yapma imkanı sağlar.

Search Console Analizine buradan ulaşabilirsiniz.


Seo yöntemleri sabit midir?


Google siteleri üst sıralara taşıdığı algoritmaları her geçen gün değiştirmektedir. Bu konuda her zaman tahmin edilenden fazla değişim yapan google sürekli olarak takip edilmeli ve seo yöntemleri güncellenmelidir. Bunun dışında ise yukarda sıraladığımız kriter ve benzerleri uzun yıllardır google’nin sabit politikası olarak kullanılmaktadır.

1 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page