top of page

Google Sıralama Kriterleri Nelerdir ?

Google sıralama kriterleri google tarafından açık olarak açıklanmış olsa bile bu kriterlerin yorumlanma ve tartışma süreci güncelliğini her zaman koruyarak sürdürüyor. Google’nin açıkladığı 200 kritelerden bazıları algoritmayı ciddi oranda etkilerken bazı etkenler ise sadece hafif bir rüzgar katıyor denilebilir. Bu kriterlerden en önemli olanlarını sizler için derledik.


Domain yaşı: Sitelerin uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde ilerlemesi google için önemli bir durum. Bu nedenle sitenizin yaşlanması google için olumlu bir veri olarak görülecektir.

Domain Süresi: Domain alırken projenize göre domain’i alabildiğiniz kadar uzun ömürlü almanız google için pozitif bir kriterdir.

Domain Adı: Sitenizin anahtar kelimelerinden birinin site isminde geçmesi oldukça faydalı olacaktır.

Sayfa Hızı: Sayfa yüklenme hızı google için önemli bir veridir. Sitenizin hızında problemler var ise üst sıralara çıkmakta zorlanacaksınız demektir.

Kopya İçerik: Özgün içerik üretmek sitenize olumlu katkılar verir. Kopya 10 içerik yerine günde gireceğiniz 1 özgün kaliteli bir içerik çok daha olumlu bir sonuç olarak dönecektir.

İçerik uzunluğu konusu birçok farklı şekilde tartışılsa bile genel kanının içerikleri uzun tutmanız gerektiği yönünde olduğu söylenebilir.

Anahtar Kelime: İçeriklerin içerisinde anahtar kelimelerin doğru kullanımı ve kullanım sıklığının doğru ayarlanması oldukça önemlidir. Aynı zamanda eskisi kadar etkili olmasa bile h1-h2 düzenine dikkat etmeniz önemlidir.

Görsellik: Sitenin görselliğine önem vermeniz site için oldukça önemlidir. İçeriklerin içine anlatım yaptığınız konu ile ilgili resimler ekleyebilirsiniz.

Yazı Ekleme Aralığı: Siteye içerik ekleme sıklığınızı belli periyotlara bölerek düzenli yapıyor olmanız googlenin gözünde imajınızı arttıracaktır.

İçerik Güncelleme: Eski içeriklerinizi düzenli aralıklarla güncelliyor olmanız google’nin gözünde yazılara verdiğiniz önemi göstermektedir. Bu nedenle içerikli düzenli güncellemeye dikkat ediniz.

Link Çıkışı: İçerikte bahsettiğiniz konu ile ilgili sağlıklı link çıkışları sitenize olumlu etki eder.

Özgün İçerik: Başlıklar internet üzerinde sık kullanılan başlıklar olsa bile özgün içerikleri devamlı üretiyor olmanız oldukça önemli katkılar verecektir.

Dil bilgisi: Dil bilgisine sadece google değil sitenize giren kişilerde önem verecektir. Dağınık ve düzensiz yanlışlarla dolu bir içerik imajınızı zedeleyecektir.

İç Link: İç linkler google için oldukça önemli bir parametredir. Yazılarınızda eski yazılarınıza referans vermeniz site için faydalı olacaktır.

Kategori: Sitenizde kategori kullanımını kullanıcı dostu bir şekilde düzenlemeniz google ve ziyaretçiler için önemlidir.

İletişim: Sitenizde mutlaka iletişim bilgilerinizi buldurun. İletişim bilgileri olmayan sitelere adsense çoğu zaman onay vermemektedir aynı zamanda.

Tasarım: Sitenizin tasarımına ve tasarımın teknik detaylarında kod fazlası olmaması oldukça önemlidir.

Site haritası: Site haritası oldukça önemli bir konudur. Bu konuda yapacağınız titiş çalışmalar sizin için faydalı olacaktır.

Mobil: Günümüzde internet kullanımı ciddi oranlarda mobil telefonlar üzerinden de yapılmaktadır. Bu nedenle sitenizin mobil uyumuna dikkat etmelisiniz.

Hemen Çıkma Oranı: Sitenizde kullanıcılar az vakit geçiriyorsa sitenizin tüm hatlarını baştan aşşağı gözden geçirerek bu soruna çözüm bulmanız oldukça önemlidir. Google kullanıcıların site üzerinde geçirdiği süreleri oldukça önemsemektedir.

Yorum: Yazılarınıza yorum yazması için bazı eklentiler kurarak ziyaretçileri teşvik edebilirsiniz. Sitenize yapılan yorumlar oldukça önemli katkı sağlamaktadır.


Google Sıralama Kriterlerinin Hepsini Açıklıyor Mu?


Google sıralama kriterlerinin hepsini dünyada bu işi çok büyük boyutlarda yapan seo şirketlerinin bile bilemeyeceğini dile getiriyor. Bu nedenle google’nin sıralama kriterleri için yaptığı her açıklama şirketler ve site sahipleri için yeni bir bilgi oluyor. Bu bilgilerin tamamına ulaşmak ise neredeyse imkansız. Google bu kriterlerin üzerinde sürekli oynayarak ezber sitelerin google’de üst sıralarda durmasını engelliyor. Aynı zamanda bunu yaparak özgün içerik üretmeyi ve site sahiplerinin kendi yöntemlerini uygulamaya çalışarak sitesini daha kaliteli hale getirmesini sağlıyor

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page