top of page

Doğal ve Etkili Backlink Alma Yöntemleri

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak konusunda backlink alma yöntemlerinin oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Sağlam, kaliteli ve özgün bir siteden doğal şekilde alacağınız backlinkler google sıralamanızı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle backlink alma yöntemleri oldukça üzerine düşülen bir durum olmaktadır. Bu yöntemleri belirlemeden Backlink nedir? Sorusuna cevap vermek gerekiyor.


Backlink interntte bir mecradan diğerine verilen referans yani link demektir. Metin olarak, çıplak backlink olarak veya resim olarak backlink verilebilir. Backlinklerin niteliği ise 2’ye ayrılır bunlar dofollow ve nofollow’dur.


Backlink alırken yapılmaması gereken bazı hususlar vardır. Onlardan bazıları şu şekildedir;

– Sitenizle hiçbir alakası olmayan sitelerden almayın. – Yeni açılmış sitelerden çok farklı bir durum yoksa almayın. – Otomatik olarak bu işlemi yapan yerlerden uzak durun. – İllegal sitelerden backlinck almak sitenize zarar verir.

Bu kriterlerden birden fazlasına veya birine bile dikkat etmezseniz sitenizle ilgili ciddi sorunlar yaşabilirsiniz. İstemediğiniz bir yerden backlink alırsanız bunu reddetme şansınız bulunmaktadır. Bu tür durumlarda bunu araştırarak uygulayın.

Doğal Backlink alma yöntemleri ise en önemli durum diyebiliriz. Aldığınız doğal backlinkler size doğrudan fayda sağlayabilir.


Backlink Nasıl Alınır?


1. Yorum ile backlink almak oldukça kolaydır. Sizinle beraber aynı platformda veya benzer platformda hizmet veren siteleri gezerek yorum olarak backlink bırakabilirsiniz. Bunu yaparken yorumunuzun içeriğe uygun olmasına ve yaptığınız yerde sırıtmamasına dikkat etmelisiniz. Bu yorumların zamanla yok olacağını ise unutmamanız gerekir bu nedenle bu konuda yaptığınız çalışmalarda kullandığınız vakite dikkat etmelisiniz.

2. Kaliteli, kendini kanıtlamış ve geniş kitlesi olan forumlarda profil backlink almanız mümkündür. Bu yöntem yine ücretsiz ve fayda sağlayacak bir yol olarak bilinmektedir. Sadece forum sitelerine değil bu niteliğe uyan diğer sitelerden de alabilirsiniz.

3. Sosyal medyalar günümüzde en etkin kullanılan iletişim ağı alıyor. Sosyal medya sitelerinden aldığınız backlinkler oldukça önemlidir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızı aktif kullanın ve girdiğiniz içeriklerin sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılacak kalitede olmasına dikkat edin.

4. Sözlükler en çok hit getiren backlink yöntemlerinden biridir. Sözlük kullanıcıları genelde internette gezmeyi ve araştırmayı seven kişiler olduğu için oradan aldığınız backlink hem sağlam hem uzun süre etkili olabilir çektiğiniz kitle ile beraber.

5. Dizi sitelerinden backlink almak en çok tartışılan konulardan biri olsa bile az miktarda almayı deneyebilirsiniz. Risk almak istemiyorsanız bu yöntemden uzak durmanız sizin için daha iyi olacaktır.

6. Siteniz bir firmayı veya işletmeyi ifade ediyorsa firma rehberlerine yaptığınız eklemeler oldukça faydalı olabilir. Kişisel veya başka bir site için ise bunu uygulamak zaman kaybı olacaktır.

7. Yazdığınız kaliteli içerikleri pdf formatına çevirerek pdf paylaşım sitelerine yükleyebilirsiniz. Buradan alacağınız fayda hit az olmasına rağmen oldukça çok olabilmektedir.

8. Sitenizin mobil uygulamasını yaptırarak kalıcı ve sağlıklı bir backlink elde edebilirsiniz.

9. Tantım yazısı ile backlink almak en popüler yöntemlerden biridir. Bu nedenle en zararlı ve en faydalı yöntemlerden ikiside olabilmektedir. Bu sizin tanıtım yazısı satın aldığınız yerle ilgilidir. Tanıtım yazısı satın aldığınız yer bir robot gibi link girme işlemleri yapıyorsa bu sitenize ciddi zararlar verir. Tanıtım yazısını az link giren ve sağlam bir içeriğe sahip olan sitelerden almanız gerekmektedir.


Backlink Almak Gerçekten İşe Yarıyor Mu?


Yukarıda olan yöntemleri kullanırken dikkatli olur ve planlı bir backlink çalışması yapar veya yaptırırsanız backlink sitelere ciddi faydalar sağlayabilmektedir. Bununla beraber yanlış yapılan çalışmaların zararının boyutunun ise bir hayli büyük olduğunu unutmamanız gerekiyor.

0 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page