top of page

Bölgesel Seo Nedir?

Bölgesel Seo Ne İşe Yarar?


Bölgesel seo yerel seo, lokal seo olarak da bilinir. Bu işlemle yerel ve bölgesel potansiyel müşterilere ulaşmak hedeflenir. Arama motorunda hizmet verdiğiniz bölgenin veya hedef belirlediğiniz bölgenin arama sonuçlarında üst sıraya çıkmak için bölgesel seo çalışmaları yapılmaktadır. Bölgesel seo firmalar, şahıs kuruluşları ve daha bir çok kurum için çok önemlidir. Bölgesel seo çalışmaları bir işletmenin müşteri potansiyelini doğrudan etkiler. Bu etkisine rağmen diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyetlidir. Bir örnek vermek gerekirse İstanbul taksimde hizmet veren bir temizlik şirketi web sitesine bölgesel seo çalışmaları yaparak google’de taksim bölgesinde temizlik aramalarında ilk sıralarda çıkar. Müşterilerine doğrudan ulaşmış olur. Bu nedenle bölgesel seo kalıcı ve etkileyici sonuçlar verir. Genel olarak bölgesel seo için web sitenizi yukarda tutar ve potansiyel müşteriye ulaşmanızı kolaylaştırır dedik. Bölgesel seo sadece bununla sınırlı değildir. Yazımızın tamamını okuyarak bölgesel seo nedir? hakkında oldukça geniş bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.


Bölgesel Seo Çalışması Öncesinde Ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Seo uzmanınız ile iş birliği içerisinde arama motorlarında üst sıralara çıktınız veya bir seo uzmanı ile anlaşarak bu işlemi yaptırmak istiyorsunuz. Bu işlem tek başına yeterli bir işlem değildir. Bölgesel Seo çalışması yaptırdığınız projenizin sizinle aynı sektörde hizmet veren diğer projelerle kıyaslanması eskiden çok daha kolay olacak. Müşteri eğilimleri internet üzerinden arama yaptığında birden çok web siteyi incelemek yönündedir. Bu noktada sitenize ulaşan potansiyel müşteriyi istediği hizmete yalın ve profosyonel bir şekilde ulaştırmanız gerekmektedir. Bunu yapmak için profosyonel bir tasarım, anlaşılır girilmiş bilgilere, iyi kullanılan bir sosyal medya hesabına sahip olmanız gerekir. Bunların öncesinde işletmenizi Google Maps ve Google Business’e kaydetmeyi ise ihmal etmeyin. Bu veri tabanlarına kaydolarak işletmeniz hakkında birçok bilgiyi karışıklık olmadan rahatça verebilir ve işletmenize yorum alabilirsiniz. Yorum kısmı bölgesel yani lokal seo çalışmaları yapan işletmeler için çok önemlidir. İşletmenize google üzerinden yapılan yorumlar müşterilerin fikirlerini doğrudan etkilemektedir. Sizden daha iyi google yorumlarına sahip bir işletme arama motorlarında sizin sonuçlarınızın altında kalsa dahi potansiyel müşteriye sizden önce ulaşabilir. Bu nedenle verdiğiniz hizmette çözüm odaklı çalışmalısınız. Müşterilerinize yaptığınız kampanyalar, etkin sosyal medya kullanımı, müşteriler tarafından kolayca ulaşabilmeniz, fotoğraf paylaşımları, çevreye karşı duyarlılığınız ilk sıralara çıktıktan sonra potansiyel müşterileriniz tarafından sık sık değerlendirilir. Sizin bütün işleri doğru yaptığınız sırada bir önemli yanlış yapmanız internet üzerinde çok kolay yayılabilir. Yapılan bölgesel seo çalışması bu durumlarda asla yeterli olmaz. Bu nedenle bu işlemden sonra müşteriler ile aranızı iyi tutmanız devamlı gelen yeni müşteriler için önemlidir. İyi iletişim kurduğunuz bazı müşterilerden yaşadığı deneyimi yazmasını rica edebilirsiniz. Bu hususta asla sıkboğaz yapan biri olmamaya özen göstermelisiniz.


Bölgesel Seo Ne Kadar Etkilidir?


Bölgesel seo çalışmaları ne kadar büyük bir ağı kapsar? Bögesel seo etkili midir? Bu sorular sık sık sorulan sorulardır. Bölgesel seo etkisi hakkında yukarıda biraz bahsettik. Bu kısımda bu etkiyi biraz açarak inceleyeceğiz. Günümüzde insanların çok büyük kısmı sosyal medya kullanıyor. Sosyal medyanın kullanım yoğunluğunun artık telefonlara ciddi oranda geçtiğini söyleyebiliriz. Evinde bilgisayar tablet gibi ürünlerle sosyal medya bağlantısı kuran kişiler dışarıda bu bağlantıya mutlaka telefonlarla devam ediyor. Mobil telefonlar üzerinden yapılan google aramalarında sonuçların bulunduğunuz lokasyona göre sıralandığını göreceksiniz. Tabiki bu sadece telefonlarla sınırlı değil bilgisayar üzerinden arama yaptığınızda yine çıkan bir uyarı ile en yakın sonuçların sizlere verildiğini söylediğini görebiliriz. Bu sizin bölgesel arama ile nerdeyse hedefiniz olan bütün potansiyel müşterilere sektörünüz adına arama yaptığında ulaşacağınızı gösteriyor. Tabii bunun için etkili bir seo çalışması ihtiyacınız olmaktadır. Bölgesel seo çalışmaları genellikle kalıcı sonuçlar verir. İlk sayfaya ulaştıktan sonra etkin ve yenilikçi kalırsanız yerinizi sağlamlaştırmanız oldukça kolay olacaktır. İlk sayfaya ulaşmak için çok az bilinen bir sektörde değilseniz profosyonel çalışmaya ihtiyacınız mutlaka olacaktır. Siz bütün her şeyi doğru yapmanıza rağmen üst sıralara çıkamayabilirsiniz. Bunun nedeni sizin kendi yaptığınız iş adına doğru işleri yapmanızdan kaynaklanır. Seo çalışmaları birçok parametreden oluşur, bunlara hakim olmanız çok zordur.

0 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page